Zvýraznený článok
Kapusta-kyslá

Jesenné a zimné obdobie si neviem predstaviť bez kyslej kapusty. Kyslá kapusta je výborná na podporu imunity, prospieva tráveniu a obsahuje množstvo vitamínu C a minerálnych látok. Najlepšia je doma vyrobená - viete, čo do

Kategória (kliknite pre návrat do kategórie): Prílohy

Ingrediencie

Pre: 1 dávku/dávky/dávok

Do 10 litrového súdku potrebujeme:

13 kg kapusta biela (už narezaná)
260 g soľ
8 ks bobkový list
20 ks celé čierne korenie
1 ČL rasca celá

Postup:

  1. Do veľkej nádoby dáme štvrtinu kapusty. Posypeme 65 g soli, pridáme 5 ks čierneho korenia, dva bobkové listy a štvrtinu rasce. Navrstvíme ďalšiu štvrtinu kapusty, opäť posypeme 65 g soli, pridáme 5 ks čierneho korenia, dva bobkové listy a štvrtinu rasce. Opakujeme, kým nepoužijeme všetku kapustu, soľ a koreniny.
  2. Dôkladne premiešame a necháme odstáť 30 minút. Počas tejto doby kapusta začne púšťať šťavu.
  3. Opäť premiešame a necháme odstáť ďalších 30 minút.
  4. Medzitým si pripravíme súdok. Dôkladne ho umyjeme a kraje zakryjeme potravinárskou fóliou.
  5. Do súdka postupne vkladáme vyžmýkanú kapustu a dôkladne utláčame, aby sme z nej vytlačili vzduch. Zbytočnú šťavu postupne zberáme (Odložte si z nej cca pol litra a skladujte ju v chladničke. Budete ju možno potrebovať počas prvých dvoch dní.).
  6. Na záver povrch kapusty zakryjeme závažím (je súčasťou súdka) a zalejeme šťavou z kapusty.
  7. Odstránime potravinársku fóliu a zakryjeme vrchnákom. Do žliabku nalejeme čistú vodu a súdok vložíme do lavóra (neskôr to oceníte). Necháme 3 týždne doma pri izbovej teplote, aby sa spustilo kvasenie.
  8. Prvé dva dni sú búrlivé. Kapusta bude zo súdka vytláčať vodu (preto ten lavór). Prvé dva dni kontrolujte, či je nad závažím šťava. Ak by nebola, dolejte ju s tou, ktorú ste si odložili do chladničky.
  9. Súdok (hlavne žliabok) je potrebné udržiavať čistý. Čistiť ho môžete na to určenou hubkou. Do žliabku nalievame každý deň čistú vodu. Táto starostlivosť sa však vyplatí - kapusta sa nepokazí.
  10. Po troch týždňoch vyberieme zo súdka závažie, vyčistíme žliabok, dolejeme čistú vodu a súdok prenesieme na chladné miesto (napr. do pivnice). Naďalej sa však o kapustu staráme. Pravidelne súdok kontrolujeme, v prípade potreby žliabok vyčistíme a dolievame čistú vodu. V žliabku musí byť vždy čistá voda !
  11. Pri vyberaní kapusty zo súdka dbáme na to, aby sme žliabok neznečistili. Pokiaľ sa nám to stane, opäť ho vyčistíme a dolejeme čistú vodu. Tak isto dbáme na to, aby na vnútorných stenách súdka nad kapustou neostali zvyšky kapusty. Udržujeme ich čisté (neumývať). Povrch kapusty zarovnáme a utlačíme.

Oslovil vás tento recept ? Dajte o ňom vedieť aj vašim priateľom 😉